Kontaktperson; Martin Løntoft, tlf 30651833, mail ml@kajbech.dk
Vi har på få år udlagt mange tusinde m3 gydegrus i de vestjyske vandløb for private, kommuner og foreninger. Lakse, ørred og stallinge yngel er blevet registeret på gydebankerne de efterfølgende år, og vi samarbejder løbende med DTU Aqua om udvikling af optimal gyde- og opvækst forhold på gydebankerne, mm. Vi har projekteret små og store gydegrusprojekter bestilt af kommunernes, som efterfølgende får del i de ansøgte statslige midler.
Vi laver eftektive løsningsforslag og etablerer faunapassager til forskellige fiskearter, smådyrsfauna, padder, odder, mm, samt drikkesteder og passager til husdyr.
Biotopforbedringer udføres for smådyrsfauna og planter både i vandløbene og på de omkringliggende arealer, så som efektiv rydning af pilekrat på arealer med orkider mm.
|
Gydebanker |
Faunapassager |
Biotopforbedringer |
|
|
|
|
| Referenceliste15092011.pdf |
Fandt du hvad du søgte?

Altanrenovering

Beplantning

Vandløbspleje

Legepladser

Træfældning/Topkapning


Betonrenovering

Havnebyggeri

Snerydning

Tuneller

Asfaltarbejde


Kloakarbejde

Træbroer

![]()
Mads Bjerresvej 7 | 7500 Holstebro | Tlf: 96 10 44 00 | Fax: 97 42 20 30 | CVR-nr. 36095210 | Mail: kb@kajbech.dk